AquaCarpioAquaCarpioRyba je kámoš
Připlavte i na náš web
cart

- Kapr KOI

KAPR KOI – Nischikigoi

(volný překlad z japonštiny „Brokátový kapr“)
(CYPRINUS CARPIO, LINNAEUS 1758)

Centrum chovu nejkvalitnějších KOI je Japonsko, kde největší oblast chovu je prefektura Niigata. Chov barevného kapra sahá až do dob před Kristem do Číny. Koi spolu s ostatními vývozním zbožím se dostal přes Koreu do Japonska. Rozvoj nastal v 19. století již zmíněné prefektuře Niigata, kdy se ustálili nejstarší barevné varienty jsou Kohaku, Utsuri, Taisho Sanke, Schowa Sanshoku. Názvosloví barevných variant pochází také z japonštiny a není zcela jednoduché se v něm orientovat.

 

Nejznámější barevné varianty:

Ogon - jsou to jednobarevné formy s kovovým leskem Zlatý Ogon nebo Platinový Ogon.

Kohaku - je dvoubarevná forma s bílou základní barvou a červenými skvrnami. Patří k nejstarší chované formě.

Asagi - tvamodré zbarvení s bílým lemováním (síťování).

Utsuri - jsou formy s černou základní barvou a jednobarevnou kresbou. Černá barva zasahuje na hlavu. Ki Utsuri – žlutá, Hi Utsuri – červená, Ginrin Utsuri – stříbrný odlesk šupin.

Bekko - dá se říc, že se jedná o opak Utsuri. Základem je jedna převládající barva (žlutá, červená, bílá) a druhá je černá.

Taisho Sanke - je nejstarší trojbarevná forma. Základní barva je bílá s červenými a černými skvrnami. Zbarvení musí být jasné a syté, bez černých skvrn na hlavě, které mohou dosahovat maximálně po oči. Tvoří přibližně 30% na výstavách. Vyšlechtěn v roce 1911.

Showa Sanshoku - tyto ryby byly získány křížením Kohaku a Ki Utsuri. Základní barva je černá s bílými a s červenými skvrnami. Vyšlechtěn v roce 1927.

 

Nischikigoi symbolizuje štěstí, odvahu, lásku. Proto je a nejen u japonců tato ryba tak oblíbená, ale v případě úhynu ryby to znamená to pro celou rodinu tragédii nebo špatnou zprávu. Je velký rozdíl při chovu originálních japonských KOI a českých KOI. Běžně jsou k dostání z 99% KOI z českých odchovů, ač někteří prodejci tvrdí, že mají japonské KOI, což bohužel není často pravda a odpovídá tomu, jak cena v řádově v desitikorunách, tak i velmi špatná a rozdílnou kvalita zbarvení. Chovatel originálních KOI, má k těmto rybám certifikát původu a tak Vám zcela bez problému může dokázat, že jeho ryby opravdu pocházejí z Japonska.

Chov českých KOI se nijak výrazně neliší od chovu obyčejných kaprů. Jsou všežravci, kteří se konzumují vše co je ve vodě pro ně jedlého. Mají spodní postavení tlamky ale to neznamená, že by nedokázali a i velmi ochotně přijímají potravu z hladiny. Krmte nejlépe plovoucími granulovanými krmivy, které Vám doporučí Váš chovatel. Tato krmiva nejenže dodají rybě vše co potřebuje, ale i zlepšují kvalitu barev. Jen dejte pozor na zabezpečení vodní rostlin a leknínu, mezi kterými rádi ryjí. Dorůstají běžně okolo 1m délky a hmotnosti přes 10kg. Mohou se dožívat mnoha desítek let a mnohdy přežijí i svého chovatele a jsou pak jako rodinné dědictví předáváni dalším generacím. Pohlavně dospívají okolo 4 let věku a vytírají se v květnu do zatopené vegetace v pobřežních zónách. Do jezírka můžeme umístit výtěrové kartáče. Dosažení vysoké kvality vybarvení se dosahuje nejen řízenou reprodukcí, ale i přísnou selekci v prvních měsících života KOI. V Japonsku za první 3 měsíce života mladých KOI vyřadí až 99% ryb, aby se dosáhlo špičkové kvality vybarvení. Nároky na kvalitu vody nejsou vysoké . Snášejí dobře vysoké teploty v létě a správné zimování při 4°C v zimě. Je to ryba velmi robustní, která spotřebují velké množství potravy a jejich odpadní látky velmi znečišťují vodu. Proto nedoporučujeme chov jezírku bez kvalitní filtrace a určitě i vzduchování.

Hlavní rozdíl při chovu originál japonských KOI je ,že mají podstatně vyšší nároky na kvalitu prostředí než český KOI. Řekněme, že je to daň za jejich krásu a eleganci, kterou oplývají. Doporučujeme si je pořizovat již více zkušeným chovatelům do kvalitněji zařízených a ozkoušených jezírek z důvodů, že pořizovací cena japonských originálních KOI není 10 korun. Byla by škoda, kdyby místo toho, aby dělali radost, dělali starosti dostatečně nezkušenému chovateli.

KOI je nejkrásnější okrasná ryba a měl by být v součástí každého vhodného jezírka. Je to velmi elegantní ryba a nabízí mnoho různých barevných kombinací. Přeji hodně úspěchů při chovu tohoto krále okrasných jezírek.

Důležité informace

Jak nakupovatObchodní podmínkyRadyO firměKontakty a otevírací dobaUplatnění reklamace
Oase authorised
Oase authorised
Oase authorised

O rybách

Chov rybRybí receptyOkrasné rybyBiologie ryb- Kapr KOI

Kontakty

thin-phone +420 774 751 163
thin-mail obchod@ryby-jezirka.cz

AquaCarpio
Ing. Lukáš Borozidis
Bratronice 18
Mladá Boleslav

IČO: 736 23 024
DIČ: CZ8109220955

OTEVÍRACÍ DOBA PRODEJNY
Po - Pá: 9:00 - 17:00
So: 9:00 - 13:00

PRODEJ RYB
Pá: 10:00 - 16:30
So: 10:00 - 12:30