AquaCarpioAquaCarpioRyba je kámoš
Připlavte i na náš web
cart

Rady

Několik rad pro chovatele okrasných ryb

Předem si musíte uvědomit, co chcete v jezírku mít - jestli pouze rostliny nebo ryby. V případě pěstování rostlin Vám stačí plastové výlisky. Pokud se rozhodnete pro chov ryb, rozmyslete si, předtím než ho začnete budovat, jaké druhy ryb budete chtít v jezírku chovat. Z důvodů velikosti, hloubky, filtrace, atd...

 

Poloha jezírka

Ideální je polostín, kde slunce svítí v průběhu dne 6 hodin. Tato doba je ideální pro růst Vašich rostlin. Vyvarujte se realizovat jezírko přímo pod stromy. Kořeny by vám mohli časem protrhnout jezírko a nadměrný opad listí, dodává živiny řasám, které žádný chovatel v jezírku nechce. Nestavíme ho ani ve směru převládající větrů nebo ve zcela otevřené krajině.

 

Charakteristika jezírka

Minimální hloubka jezírka s obsádkou ryb je 80cm (raději více). Je žádoucí částečné zastínění hladiny vodními rostlinami (úkryt pro ryby a nedochází k takovému ohřevu vody) zhruba z 1/3 vodní plochy dle druhů a velikostí chovaných ryb. Částečně nám mohou někdy pomoci stromy, ale pozor na již zmiňované problémy. Proti listí se můžeme bránit vhodnou sítí, kterou vám můžeme nabídnout v různých velikostech a provedení. V rybníčcích o malých objemech může docházet, hlavně v letních měsících k výkyvům teploty. Na to navazují další problémy - kyslíkové deficity, množení řas, apod. Zajistěte rybkám dostatek kyslíku! (Nejméně kyslíku je v ranních hodinách, vlivem nastartování fotosyntézy.) Proto doporučujeme správné zastínění hladiny, aerace (aerátory, potůčky atd.), dostatečnou filtraci, správné osázení rostlinami a vhodnou rybí obsádku - poraďte se s odborníky! Letní zvýšený odpar vody, není dobré řešit, napojením na svod z okapů. Budete si sami znečišťovat jezírko, vším co déšť spláchne ze střechy a také dodávat živiny nemilovaným řasám.

 

Přezimování

Min. hloubka jezírka je 80cm pro zimování při ploše alespoň 1m² u dna (samozřejmě podle velikosti a množství chovaných ryb). Ryby by měly mít zajištěnou výměnu vzduchu tzv. okénko (prohlubeň). Nedoporučujeme vysekávání díry do ledu. Rušíte rybám zimní klid! Ryby se vylekají a začnou zmateně plavat. Místo toho, aby v klidu přečkávaly zimu, tak spotřebovávají energii, která jim na jaře může chybět.

Raději použijte různé druhy rozmrazovačů pro jezírka - jako jsou různé plováky, topítka, aerátory.

Nejlépe Vám poslouží titanové topítko, které můžeme dodat i s termostatem!

Plováky nejsou nejšťastnější řešení. Vyrobeny jsou z polystyrenu a ten vám brzo odfoukne vítr a budete ho hledat po zahradě. Aerátory, které tlačí vzduch do vody a promíchávají vodu od dna, nejsou také nejlepším řešením, ačkoli ho někteří autoři v publikacích o jezírkách doporučují. Při tomto způsobu rozmrazování sice dochází k vytlačování škodlivých plynů od dna jezírka ven, ale také se ochlazuje voda, která by mohla klesnout pod 1°C, což by mělo tragické následky.

 

Transport ryb

Vždy je nejrychlejší převoz nejlepší!!! Transport ovlivňuje mnoho faktorů, kdy teplota a nakrmenost či nenakrmenost ryb výrazně ovlivňuje dobu přepravy a ta dosahuje max. několika hodin. Při letních teplotách se doba transportu velmi zkracuje oproti nižším teplotám jarním. Nikdy ryby nepřevážejte na přímém slunci (dejte ryby např. do kufru auta)! Pozor na přehřátí vody v transportním pytli (malé objemy). Dejte pozor, aby v prostoru, kde převážíte ryby, nebyli ostré hrany, o které by se mohl pytel s rybami propíchnout např. při prudším zabrzdění. Dobré je použít bedýnku na ovoce, do které umístíme pytel s rybami a předejdeme protržení.

 

Vysazování ryb

Po vybudování jezírka je třeba nechat vodu odstát alespoň jeden týden, aby se mohli správně rozběhnout chemické a biologické procesy v jezírku. Můžeme si pomoc biologickými startéry speciálních bakteriálních kultur, kterou jsou ale drahé. Zásadně nedoporučujeme si vypomáhat vodou z rybníka. Předejdete tím zavlečením nemocí a nevhodných bakteri

Samotné nasazení

1. Položte pytel s rybami na hladinu a nechte vyrovnat teplotu (deset a více minut podle rozdílu teplot).
2. Pomalu začněte mísit vodu z jezírka s vodou v pytli kvůli vyrovnání mechemismu (alespoň deset minut).
3. Můžete vypustit rybky.
Pokud Vaše ryby hned bezprostředně po nasazení nežerou, nelekejte se, nechte je přizpůsobit novému prostředí.

Krmení

Ryby krmte několikrát denně. Nepřekrmujte. Dejte rybám tolik krmiva, kolik snědí během několika minut.

Použijte plovoucí krmivo - má 3 výhody:
1. Uvidíte své ryby nejlépe.
2. Můžete tak dobře posoudit jak se Vaše rybky mají.
3. Krmivo nepadá na dno a nehnije.

 

Filtrace

Kvalitní filtrace je základ pěkného jezírka. Investujte do kvality a poraďte se s námi!

Výkon čerpadla a filtru ve správně udělaném jezírku by měli mýt výkon zhruba 1/2 objemu jezírka za hodinu. Doporučujeme UV lampu. Pro správný výběr se nejlépe poraďte s námi. Množnost dodáni od značek Fiap, Heissner a Oaza.

Několik rad k obsluze filtru:

 • Filtr by měl běžet nepřetržitě
 • Při zákalu se zlepšení se nedostaví ihned, ale až po několika dnech či týdnech v závislosti na intenzitě zákalu.
 • Jednou za týden by se měl filtr propláchnout zpětným oplachem od usazených nečistot. Musí se čistit i samotné těleso filtru (jednou za měsíc), kdy ho celé vyndáte a opláchnete hadicí. Samozřejmě každý chovatel si sám vyzkouší jak často zrovna on bude filtr čistit a proplachovat. Pokud by jste tuto drobnou údržbu zanedbávali, projeví se to snižováním výkonu filtru jak v kvalitě vody, tak i v objemu přefiltrované vody.
 • UV lampa nemusí běžet neustále. Pouštíme ji při znečištění. Šetříme tím mikroorganismy a výkon samotné lampy. UV lampa by se také měla čistit od usazených nečistot.

!!! Na zimu je třeba filtr vypustit, aby ho mráz nezničil !!!

 

Určení obsádky ryb do zahradních jezírek

Stanovení obsádky není jednoduchá věc je to ovlivněno mnoha vnějšími faktory. U každého zahradního rybníčku je to vždy trochu jiné a každý chovatel časem porozumí tomu svému. Musíme si také uvědomit do jaké velikostí nám ryby mohou dorůst. To musíme uvážit a pak volíme vhodnou druhou a věkovou skladbu rybí obsádky našeho zahradního rybníčku.

 

Doporučuji:

Zahradní jezírka o objemu okolo 1.000 litrů

Tyto nádrže jsou koncipována pouze pro vodní rostliny jako dekorační a jsou to většinou plastové výlisky různých tvarů. Není zde ani filtrace a ani dostatečná hloubka pro zimování. V létě budete řešit problémy s vysokou teplotou z důvodu přehřátí vlivem malého objemu. Dále s nedostatkem kyslíku hlavně v ranních hodinách a nadměrnou koncentrací dusíkatých látek.

 • 10 – 15 ks o velikosti 6 – 10 cm nejlépe některého zástupce z rodiny karasů

 

Zahradní jezírka o objemu okolo 2.500 litrů

Není zcela vhodné k chovu. Jedná se pořád o malý objem vody. Kvalitu nám pomůže vylepšit filtrace a aerace.

 • 15 – 20 jesenů o velikosti 6 – 10 cm
 • 5 karasů o velikosti 10 – 15 cm
 • 5 línů o velikosti 10 – 15 cm
 • Koi nedoporučuji hlavně z dlouhodobého hlediska.

 

Zahradní jezírka o objemu okolo 5.000 litrů

Jezírku o tomto objemu už ryby budou prospívat lépe.
Určitě doporučuji filtraci nebo alespoň vzduchování.

 • 20 – 30 jesenů o velikosti 6 – 10 cm
 • 5 – 10 karasů 10 – 15 cm
 • 5 línů o velikosti 10 – 15 cm
 • 5 – 10 koi 10 – 15 cm

 

Zahradní jezírka o objemu okolo 10.000 litrů

Vhodné pro všechny okrasné ryby i všech velikostí. Samozřejmostí je dobrá filtrace, popřípadě pokud to vámi chovaný druh vyžaduje i vzduchování! Ale nejlepší je mít vzduchovaní i výkonnou filtraci bez ohledu na to jestli chováme citlivější druh např. jesetera. I ostatní ryby vám za to budou vděčné.

 • 35 – 50 jesenů o velikosti 6 – 10 cm
 • 15 – 25 karasů 10 – 15 cm
 • 10 línů 10 – 15 cm
 • 15 – 20 koi 10 – 15 cm
 • jeseter - nejlépe to s námi předem prokonzultovat

(Nutností je dodatečná aerace a hlavně kvalitní filtrace.)

Množství ryb se dále úměrně zvětšuje v závislosti na objemu vody.

 

Máte doma kočku nebo psa?

Mnoho majitelů zahradních jezírek, kteří chovají kočku nebo psa zjišťují, že se jim záhadně ztrácejí okrasné rybičky nebo nacházejí své ryby někde uprostřed zahrady. Ač tomu každý nebude věřit mají to na svědomí Vaši mazlíčkové.V kočce a psovi lovce nikdy nezapřete, a proto často můžeme vidět jak vysedávají u jezírek a s velkým zájmem pozorují život pod hladinou a mají takovou trpělivost, dokud rybka nepřiplave až k nim pak už stačí chvilka a rybka je na břehu.

 

Ptáte se jak tomu zabránit?

 • První možnost je zamezit přístup zvířatům k jezírku.
 • Druhá možnost je, že výškový rozdíl hladiny jezírka a okraje břehu musí být minimálně 25cm a pak by už Váš miláček neměl dosáhnout do vody.

 

Péče o jezírko v zimě

Postarejte se správně o s své ryby v zimě - my doporučujeme titanová topítka k vytvoření otvoru v ledu.

Důležité informace

Jak nakupovatObchodní podmínkyRadyO firměKontakty a otevírací dobaUplatnění reklamace
Oase authorised
Oase authorised
Oase authorised

O rybách

Chov rybRybí receptyOkrasné rybyBiologie ryb- Kapr KOI

Kontakty

thin-phone +420 774 751 163
thin-mail obchod@ryby-jezirka.cz

AquaCarpio
Ing. Lukáš Borozidis
Bratronice 18
Mladá Boleslav

IČO: 736 23 024
DIČ: CZ8109220955

OTEVÍRACÍ DOBA PRODEJNY
Po - Pá: 9:00 - 17:00
So: 9:00 - 13:00

PRODEJ RYB
Pá: 10:00 - 16:30
So: 10:00 - 12:30