AQUA CARPIO
Ing. Lukáš Borozidis

KAMENNÁ PRODEJNA
Bratronice 18
u Mladé Boleslavi

Mobil: +420 774 751 163

jelec-jesen

Jelec jesen

(Leuciscus idus)

Je rozšířen ve všech sladkých vodách celé Evropě. Žije v dolních tocích řek s hlubší a pomalu proudící vodou. Je vytrvalá, pohyblivá ryba žijící v hejnech. Dožívá se zhruba 10 let a dorůstá až 50 cm. Pohlavně dospívá mezi 3 až 5 rokem a výtěr nastává v dubna na kořeny příbřežních rostlin nebo ponořené kmeny. Při nedostatku výtěrového substrátu i do písčitošterkové dna. Za potravu mu slouží různý náletový a vodní hmyz, jikry ryb a velké kusy se živí i rybami. Je schopen hmyz chytat i za letu, pokud se příliš přiblíží k hladině. Bez problémů také přijímá granulovaná krmiva. Je to oblíbená sportovní ryba a má chutné maso.

V jezírkách ho můžeme vidět ve zlaté nejčastější formě, dále v modré a bílé. Zlatá forma je známa v Evropě už od 16. století, jak zmiňují některé prameny. V jezírku si ho můžeme zcela jednoduše splést se zlatým perlínem. Jeho životní nároky jsou vyšší než má karas nebo KOI, ale pořád je to dosti odolná okrasná ryba. Má rád pohyb vody v nádrži, a proto má tendenci vyplouvat neustále proti proudu vody. Díky své nesmírné aktivitě a neustálé přítomnosti v horní části vodního sloupce, je jesen nepostradatelným obyvatelem zahradních nádrží.

Copyright 2007 ing. Lukáš BOROZIDIS - www.ryby-jezirka.cz, Webdesign MAXON DESIGN
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace