AQUA CARPIO
Ing. Lukáš Borozidis

KAMENNÁ PRODEJNA
Bratronice 18
u Mladé Boleslavi

Mobil: +420 774 751 163

jeseteri

Jeseteři

Na zemi se vyskytují asi 27 druhů jeseterů. Mnoho druhů je na pokraji vyhynutí jako Jeseter velký, který se dříve vyskytoval i v Labi nebo Jeseter čínský. Zajímavostí je, že se jedná o velmi prastaré druhy ryb již z dob dinosaurů, které se zachovali v nezměněné podobě dodnes stejně tak jako žraloci. Mají pouze chrupavčitou kostru, a proto při manipulaci musíme být opatrnější, aby nedošlo k poškození. Jsou to velmi dlouhověké ryby a dorůstající impozantních rozměrů např. Vyza velká dorůstá 5m a hmotnosti okolo 1t a stáří 100 let. Jeseteři se živí živočišnou potravou a to hlavně zvířenou dna jako jsou patenky, nitěnky, blešivci, různí korýši i mrtvé ryby. Aktivně loví ryby pouze Vyza velká.

Oproti ostatním rybám chovaným v jezírkách mají mnohem vyšší nároky na chov hlavně z hlediska kvality vody. Nutností je i velmi kvalitní filtrace kvůli citlivosti na zvýšené koncentrace dusíkatých látek ve vodě. V teplých měsících roku je třeba vzduchování jezírka!!! Ke krmení si musíme zakoupit speciální krmivo pouze pro tyto ryby z důvodů potřeby energeticky bohatšího krmiva než je krmivo pro okrasné ryby. Jsou minimálně náchylní na nemoci a parazity. Špatně snáší jakékoliv léčení nebo jen kontakt s léčebnými koupelemi.


U nás se vyskytovali jeseteři ve 2 rodech a to rod Acipenser a rod Huso a tyto rody dohromady v 6 druzích.

Vyza velká (Huso huso) - dorůstá 5m a hmotnosti okolo 1t a stáří 100 let. Živí se bentosem a hlavně rybami. Výskyt u nás Dunaj a jeho přítoky. Z tohoto druhu je nejkvalitnější černý kaviár.

Jeseter velký (Acipenser sturio) - dorůstá 4m a hmotnosti okolo 350 kg a stáří 60 let. Živí se bentosem. Výskyt u nás v Labi..

Jeseter malý (Acipenser ruthenus) - dorůstá 70 cm a hmotnosti okolo 1.5 kg a stáří maximálně 25 let běžně okolo 10 let. Živí se bentosem. Výskyt u nás Dunaj a jeho přítoky. Z tohoto druhu je nejkvalitnější černý kaviár.

Jeseter hvězdnatý (Acipenser stellatus) - dorůstá 2,5 m a hmotnosti okolo 50 kg a stáří 50 let. Živí se bentosem. Výskyt u nás Dunaj a jeho přítoky. Je to nejatraktivnější druh. Jeho tělo je štíhlejší než ostatní druhy a štítky jsou zřetelně bílé od toho taky dostal svůj název.

Jester ruský (Acipenser gueldenstaedti) - dorůstá 70 cm a hmotnosti okolo 1.5 kg a stáří maximálně 25 let běžně okolo 10 let. Živí se bentosem. Výskyt u nás Dunaj a jeho přítoky.

Jeseter sibiřský (Acipenser baeri) - dorůstá 70 cm a hmotnosti okolo 1.5 kg a stáří maximálně 25 let běžně okolo 10 let. Živí se bentosem. Výskyt u nás Dunaj a jeho přítoky.

Jeseter hladký (Acipenser nudiventis) - dorůstá 2,5 m a hmotnosti okolo 150 kg a stáří 60 let. Živí se bentosem. Není to původní druh u nás. Jeho domovem jsou řeky tekoucí do Severního oceánu jako je Lena, Jenisej, Ob. Je to nejodolnější druh chovaný u nás.


V jezírku samozřejmě nedosáhnou takových velikostí, proto počítejme s rybami okolo 1 metru ve věku okolo 10 let.

Copyright 2007 ing. Lukáš BOROZIDIS - www.ryby-jezirka.cz, Webdesign MAXON DESIGN
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace