AQUA CARPIO
Ing. Lukáš Borozidis

KAMENNÁ PRODEJNA
Bratronice 18
u Mladé Boleslavi

Mobil: +420 774 751 163

karas-stribrity

Karas stříbřitý východoasijský

(Carassius auratus auratus)

Není to náš původní druh, respektive jedná se o poddruh. Byl do Evropy dovezen z Číny v 17. století Portugalci jako „zlatá rybka“. Postupně se rozšířil jako jezírková okrasná ryba po celé Evropě. Jeho obrovská obliba vyplývá z obrovské nenáročnosti na kvalitu prostředí a bezproblémové množení.

Dorůstá 50 cm a je to středně věká ryba dožívající se 10 let. Zdržuje se v hejnech vodního sloupce. Živí se vším co najde a bez problému přijímá chutná granulová krmiva.

Výtěr probíhá v květnu až v červnu na vodní rostliny ve více dávkách. Jikernačky dospívají okolo 2 roku a plodnost je vysoká až 100 tis. jiker. Zhruba okolo třetího týdne se mladé rybky začnou vybarvovat a barevně se ustáluje až okolo 2 roku. Jen asi 50% potomstva bude barevné. Zlatý karas má mnoho tvarových a barevných variací. U nás jsou známi zlatý karas, citrónový karas, purpurový karas, schubunkin (strakatý karas, spousta lidí si ho často plete s KOI kaprem), samozřejmě závojnatky v různých tvarů a barev.

Chov této rybky v jezírku zcela nenáročný. Je to nejodolnější okrasná ryba co se kvality vody týká. Snáší značné znečištění i nízký obsah kyslíku ve vodě. Všeobecně karas má jednu zvláštnost, při nedostatku kyslíku dokáže štěpit vlastní tuk a z něj získávat kyslík. Při chovu karásků musíme také počítat, že se mohou rychle v jezírku přemnožit a jejich počet je pak třeba regulovat. Buď odlovem nebo nasazením dravců. U výběrů dravců opatrně, aby nakonec nevylovili celou obsádku jezírka.

Hejno karasů stříbřitých a jejich barevné formy karas zlatý, červený, závojnatky, schubunkini působí v rybníčku velmi pěkně a potřebují jen minimum péče.

Copyright 2007 ing. Lukáš BOROZIDIS - www.ryby-jezirka.cz, Webdesign MAXON DESIGN
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace