AQUA CARPIO
Ing. Lukáš Borozidis

KAMENNÁ PRODEJNA
Bratronice 18
u Mladé Boleslavi

Mobil: +420 774 751 163

slunecnice-pestra

Slunečnice pestrá

(Lepomis gibbosus)

Je to introdukovaný druh a pochází z USA . Do našich vod se dostala ve 30 letech minulého století. Dříve to byla velmi hojná ryba v rybnících Jižních Čech. Nyní je na ústupu.

Slunečnice dává opravdu za pravdu svému jménu, může být hrdá nositelka svého jména, protože její tělo září všemi barvami a je to překrásná ryba hlavně při pohledu z boku. V jezírku zas tolik nevyniká při pohledu zhora, právě díky svému zploštěnému tělu, ale oproti tomu je to malá hbitá rybička, která se zdržuje v hejnech a dorůstá velikosti okolo 15 cm. Tlamka je malá, ale plná malých zoubků. Živí se planktonem, jikrami a malými rybami. Na skřelích je typická výrazná červená skvrna. V jezírku ji můžeme přikrmovat granulemi pro jesetery. Pohlavně dospívá ve 2 roce života a výtěr probíhá v květnu na písčité dno, kde si jikernačka zřizuje jamku do níž klade žluté lepkavé jikry. O jikry a vykulené potomstvo se stará mlíčák.

Copyright 2007 ing. Lukáš BOROZIDIS - www.ryby-jezirka.cz, Webdesign MAXON DESIGN
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace